Burak ćwikłowy, to jedno ze zdrowszych i bardzo lubianych warzyw w Polsce. Ludzie uwielbiają go za piękny kolor – który często wykorzystywany jest jako naturalny barwnik spożywczy, za wyjątkowy lekko słodkawy smak i za cenne wartości odżywcze jakie posiada.
Ostatnimi czasy modnym stało się kiszenie buraków, gdyż powstały ukiszony sok ma mnóstwo zastosowań leczniczych. Posiada cenne bakterie fermentacyjne, mnóstwo żelaza. Nie jest jednak wskazany dla osób z nadciśnieniem, gdyż w procesie kiszenia jest do niego dodawane dosyć sporo soli kuchennej, a ta jak wiadomo podwyższa ciśnienie krwi.
Burak ćwikłowy jest dosyć łatwy w uprawie. Ma duże nasiona, jednak należy pamiętać, że to co widzimy jako nasiono jest w zasadzie gniazdem nasiennym zawierającym kilka – dwa do pięciu nasion. Także siewki urosną nam gęściej niż sobie to zaplanowaliśmy. Z tego właśnie powodu buraki należy przerywać, a po przerwaniu można młode buraczki zjeść, ugotować lub wsadzić z powrotem do ziemi w dogodniejszym miejscu.
Nasiona wysiewamy od kwietnia do czerwca. Buraki wzrastają przez około trzy do czterech miesięcy. Gotowe, wyrośnięte buraki należy wyrwać nim nadejdą przymrozki i można przechowywać całą zimę aż do wiosny w dosyć niskiej temperaturze, najlepiej w piasku, kopcu lub piwnicy.