Fasolę szparagową do Europy sprowadzili Hiszpańscy żeglarze w 16 wieku z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana ponad 7000 lat. Fasola jest ciepłolubna preferuje więc miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Jest też wrażliwa na gwałtowne spadki temperatur, praktycznie nie rośnie po niżej 7-8 stopni.
Fasola szparagowa preferuje glebę żyzną zasobną w próchnicę, szybko nagrzewającą się na wiosnę. Ze względu na wysokie wymagania cieplne wysiew do gruntu powinien odbywać się w drugiej połowie maja. Nasiona wysiewać na głębokość 3-5 cm. W rzędach 45-50 cm. Największe zapotrzebowanie na wodę jest w czasie kiełkowania, ale woda powinna być dostarczona delikatnie za pomocą taśm kroplujących.
Uprawa fasoli to także zagrożenie chorób i szkodników, które należy zwalczać za pomocą dostępnych atestowanych środków. Fasola szparagowa uprawiana jest na zielono na strąki i na nasiona dając plon około 20t z hektara. Fasola szparagowa żółta uprawiana jest przeważnie na zielony rynek. Zielone odmiany trafiają w większości do przetwórstwa.